М31
МАРИНОВ, Георги
Практическо ръководство за работа на обучаваните с платформата за дистационно обучение BLACKBOARD LEARN 9.1 във Военна академия "Г.С.Раковски" : Учебно помагало / Георги Маринов. - София : Военна академия "Г. С. Раковски", 2016. - 68 с. ; PDF
ISBN: 978-954-9348-78 : 5.00 лв.; УДК: 378(497.2)
Фонд: компактдискове
Сигнатура: CD 614
Кл.думи: BLACKBOARD, Дистанционно обучение
Учебното помагало е предназначено за обучаваните (слушатели, студенти, специализанти, курсисти и др.) във Военна академия „Г. С. Раковски“ и има за цел да подпомогне тяхната подготовка, като им даде основни знания, необходими за провеждането на ефективно електронно дистанционно обучение с платформата за дистанционно обучение Blackboard Learn 9.1, и по-конкретно да ги запознае с платформата и виртуалните пространства на дисциплините, курсовете и модулите; работата с предоставените от преподавателя учебни материали (учебници, презентации, видеоматериали, примерни тестове, материали за самоподготовка, допълнителна литература и др.); предаването (изпращането) на курсови работи, есета, казуси и самостоятелни работи и получаването на всички нови съобщения от форумите на дисциплините, в които са записани; осведомяването за оценки от тестове, казуси, курсови работи или изпити; изпращането на съобщения до преподаватели или колеги, споделянето на файлове и линкове в платформата, използването на блогове, дискусии и журнали.
За обучаваните в редовна и задочна форма платформата е подпомагащо средство, а в дистанционната форма се използва като основен инструмент за провеждане на учебния процес.
Дистанционната технология на обучение не е новост, а вече утвърдена форма, алтернатива и реално бъдеще за съвременното висше образование. Нейното голямо предимство е, че дава възможност на работещите хора, майките, отглеждащи децата си, живеещите в отдалечени населени места, хората в неравностойно положение и групите със специфични образователни потребности да имат достъп до обучение.
Авторът на учебното помагало е главен асистент в катедра „Логистика“ към факултет „Командно-щабен“ на Военна академия „Г. С. Раковски“.
СЪДЪРЖАНИЕ
УВОД 5
ПЪРВА ГЛАВА. ЗАПОЗНАВАНЕ СЪС СИСТЕМАТА BLACKBOARD LEARN 9.1 8
1.1. Вход в системата за дистанционно обучение 8
1.2. Запознаване с основните раздели на платформата 9
1.3. Видове файлове, с които работи платформата 11
1.4. Описание на елементите на платформата 13
ВТОРА ГЛАВА. МОЯТ BLACKBOARD 15
ТРЕТА ГЛАВА. РАЗДЕЛ „ДИСЦИПЛИНИ“ 20
3.1. Описание на модулната страница „Дисциплини“. 20
3.2. Описание на дисциплините, по които се обучавате 21
3.3. Изпращане на курсови работи/есета по електронен път 41
ЧЕТВЪРТА ГЛАВА. РАЗДЕЛ „МОЯТА ДИСЦИПЛИНА“ 45
4.1. Персонализиране на страница 45
4.2. Запознаване с модулите от раздела „Моята Институция“ 49
ПЕТА ГЛАВА. РАЗДЕЛ „КОЛЕКЦИЯ СЪДЪРЖАНИЕ“ 51
5.1. Изглед и персонализиране 51
5.2. Създаване на папки и качване на файлове (материали) 54
ЗАКЛЮЧЕНИЕ 55
ИЗТОЧНИЦИ 55
УВОД
През последните години все повече се разширява обхватът на електронното обучение (на английски е-learning), или т.нар. „процес на обучение в електронна форма”, чрез използването на интернет базирани системи за управление на обучението в интернет[1]. След първото десетилетие на ХХI век този вид обучение се утвърди като универсална технология за професионално обучение и заема все по-голямо място сред формите на обучение, като се концентрира върху индивидуалните потребности на учащите и тяхната специализация[2].
Дистанционното обучение като форма на електронното обучение предоставя възможност за непрекъснато професионално усъвършенстване на обучаваните в съответствие с индивидуалните им особености и качества[3], осигурявайки им гъвкав процес на обучение по всяко време и от всяко място. На практика то позволява придобиване на нови знания, умения и нагласи през целия живот, необходими за кариерното израстване в организацията, пестейки значителни финансови ресурси.
Дистанционната форма на обучение в системата на военното образование има следните основни предимства:
- повишаване ефективността на преподаване чрез визуализация, моделиране и симулация;
- подобряване качеството на обучение чрез използване на електронни учебни материали;
- бързо разпространяване и постоянно обновяване на знанията с помощта на съвременни софтуерни продукти и компютърни мрежи, когато обучаваните и преподавателите са разделени по местоположение;
- възможност за самостоятелно обучение на военнослужещи, цивилни служители и граждани без откъсване от служебните им задължения и без съществена промяна в начина на трудовата им дейност;
- индивидуално преподаване и обучение в зависимост от темпа на усвояване на изучавания материал от обучавания;
- компютърно тестване и контрол на знанията на обучаваните;
- провеждане на колективни учебни дискусии, видео- и теле-конференции;
- насърчаване на преподаватели и преподавателски екипи за участие в академични програми на национално и международно ниво за продължаващо и поддържащо обучение чрез дистанционни технологии.
Дистанционното обучение във Военна академия „Г. С. Раковски“ има за цел да осигури ефективно обучение за специфични потребности по гъвкав начин. Обучаваните (само едно обучавано лице или група) могат да бъдат разделени по място и/или време от преподавателя. Комуникацията между тях и преподавателя, както и достъпът до учебния материал се осъществяват чрез използването на различни медийни и комуникационни технологии[4].
Промените в икономическия, социалния и културния живот на страната от началото на новото хилядолетие определят една от основните задачи на Военна академия „Г. С. Раковски“ – да се гарантира конкурентоспособността на бъдещите специалисти, както и информационната и комуникационната им компетентност във връзка с формирането и развитието на информационното общество. За да се подобри качеството на военното образование, е необходимо да се създаде концепция за неговата модернизация, като една от целите ѝ е да се разработят иновативни образователни програми и материали на основата на съвременните компютърни технологии и методи.
Електронните учебници се създават от преподавател/и по съответните дисциплини. Съдържанието им се определя в зависимост от аудиторията, за която са предназначени. Освен текстова част то включва снимков материал, видео- и аудиофайлове, хипервръзки и др. Друго предимство на електронните учебници е, че всеки преподавател решава каква част от лекционния материал (или този за упражненията) и в каква форма (видеолекции, слайдове или PDF, WORD, PPT файлове) да качи в платформата. Като автор на лекциите той решава в какъв обем да ги предостави в електронен вариант, дали да бъдат съкратени или разширени, колко време и при какви условия да са достъпни за обучаваните. Същото се отнася и за изготвените тестове[5].
Електронните учебници позволяват преподавателят да избира дали обучаваните да проверят своите знания в края на всяка лекция и/или чрез Военна академия „Г. С. Раковски“ Факултет „Командно-щабен“
тестовете за самоподготовка. Тестовете за самоподготовка могат да бъдат генерирани от всеки обучаван, като той задава броя на въпросите от всяка една тематика, които иска да попаднат в теста по даден предмет. За целта е необходимо преподавателят да въведе предварително банката от въпроси с различна степен на сложност и от различна тематична област на предмета, който преподава.