К30
КАРАДЖИНОВ, Димитър и Росен Димитров
Защита на летище: Учебник / Димитър Караджинов, Росен Димитров. - София : Военна академия "Г. С .Раковски", 2016. - 122 с. ; 27 см.
ISBN: 978-954-9348-76-7 : 6.30 лв.; УДК: 358.4, 625.717
Фонд: уставен фонд
Сигнатура: IIУ 5201
Кл. думи: Летища - сигурност, Летища – експлоатация
Учебникът “Защита на летище” е предназначен за студентите от редовна, задочна и дистанционна форма на обучение във факултет „Командно-щабен*' на Военна академия “Георги Стойков Раковски” по специалност ”Сигурност във въздухоплаването” от професионално направление “Национална сигурност”.
В учебника са разгледани въпросите, свързани със сигурността и защитата на гражданските и военните летища, осигуряването на физическата им сигурност, както и защитата на външния им периметър. Специално внимание е обърнато на критериите за качество на системата за сигурност на летище, оценката на способностите й за наблюдение, реакция и отговор. Дефинирани са границите на външния периметър на летище и е описан алгоритъм за работа при определяне на зоните в неговия външен периметър.
Материалът в учебника е систематизиран и обобщен на базата на лекции, дискусии и доклади, изнесени от авторите на семинари и научни конференции. Отчетени са и регламентиращите документи в областта на сигурността в гражданското въздухоплаване.
СЪДЪРЖАНИE
УВОД 7
Глава първа
СИГУРНОСТ И ЗАЩИТА НА ГРАЖДАНСКО ЛЕТИЩЕ
ОБЩИ ПОНЯТИЯ
1.1. Основни понятия / 9
1.2. Летищна сигурност. Елементи на летищната сигурност / 13
1.3. Защита на летище. Физическа сигурност / 19
Глава втора
СИСТЕМЕН АНАЛИЗ НА СИГУРНОСТТА И ЗАЩИТАТА
НА ЛЕТИЩЕ
2.1. Анализ на средата за сигурност / 28
2.2. Обследване (оценка) на сигурността / 30
2.3. Оценка на заплахата, уязвимостта и риска / 33
Глава трета
ФИЗИЧЕСКА ЗАЩИТА НА ВЪНШНИЯ ПЕРИМЕТЪР НА ЛЕТИЩЕ. ПАТРУЛИРАНЕ
3.1. Защита на външния периметър на летище/ 38
3.1.1. Физически бариери / 38
3.1.2. Електронни системи за защита / 46
3.2. Контрол на достъпа по периметъра на летище' 49
Глава четвърта
ДЕФИНИРАНЕ НА СИСТЕМАТА ЗА СИГУРНОСТ НА ЛЕТИЩЕ КАТО СЛОЖНА СИСТЕМА
4.1. Структурен анализ и оценка на системата за сигурност на летище / 54
4.2. Фактори, влияещи върху сигурността и защитата на външния периметър на летище 61
Глава пета
ОЦЕНКА НА СПОСОБНОСТИТЕ НА СИСТЕМАТА ЗА СИГУРНОСТ НА ЛЕТИЩЕ ЗА ЗАЩИТА НА ВЪНШНИЯ МУ ПЕРИМЕТЪР
5.1. Метод за изследване на процесите в системата за сигурност на летище 64
5.2. Определяне на критерии за качество на системата за сигурност на летище 67
5.3. Оценка на способностите на системата за сигурност на летище за наблюдение / 71
5.4. Оценка на способностите на системата за сигурност па летище за реакция / 76
5.5. Оценка на способностите на системата за сигурност на летище за отговор / 79
Глава шеста
АЛГОРИТЪМ ЗА РАБОТА ПРИ ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ЗОНИТЕ ВЪВ ВЪНШНИЯ ПЕРИМЕТЪР НА ЛЕТИЩЕ 81
6.1. Описание на задачата и предлагане на алгоритъм за оценка на способностите за наблюдение 82
6.2. Алгоритъм за определяне на вероятността за откриване на обект терористична заплаха от силите за реакция и отговор / 85
6.3. Изследване на влиянието на времето за реакция на системата за сигурност и мобилността на обекта върху ефикасността
и ефективността на защитата на летище / 86
Глава седмо
МОДЕЛ ЗА ГЕНЕРИРАНЕ НА УПРАВЛЕНСКИ (МЕНИДЖЪРСКИ) РЕШЕНИЯ, СВЪРЗАНИ СЪС СИГУРНОСТТА И ЗАЩИТАТА НА ВЪНШНИЯ ПЕРИМЕТЪР НА ЛЕТИЩЕ
7.1. Същност на управленските решения в областта на сигурността / 89
7.2. Система за подпомагане на вземането на решения в областта на сигурността / 91
Глава осма ЗАЩИТА НА ВОЕННО ЛЕТИЩЕ / 103
8.1. Обекти за поразяване на военно летище (авиационна база) и техните характеристики 104
8.2. Характер на действие на средствата за въздушно нападение при нанасяне на удари по авиационна база в условия на военен конфликт / 108
8.3. Анализ на въздушните заплахи за военно летище (авиационна база) в мирно време и при участие на въоръжените сили в многонационални съюзнически и коалиционни операции в отговор на кризи / 109
8.4. Варианти за ПВО на авиационна база / 113
ЗАКЛЮЧЕНИЕ / 120
ИЗТОЧНИЦИ / 121
УВОД
Тероризмът е най-значимият проблем на сигурността днес. Наред с глобализацията в икономическата сфера се глобализира и самият тероризъм, т.е. добива транснационални измерения, при което нарастват неговите агресивност и жестокост. Съвременният тероризъм е проява на сблъсък между мощни икономически интереси, често прикривани с религиозна и етническа окраска.
Следователно глобализацията в икономическата сфера не носи само ползи, а създава и сериозни предизвикателства за сигурността. Ето защо сигурността се превръща в ключов фактор за осигуряването на високо качество на живот в съвременното общество и за защита на критичната инфраструктура чрез предотвратяване на общите заплахи и справяне с тях.
Защитата на летищата като елементи от критичната инфраструктура – национална, европейска и световна, е от изключителна важност за осигуряване на тяхната цялост и функциониране. Глобалното увеличаване на размерите им и тяхната икономическа дейност като силен генератор на приходи обосновават привлекателността им за терористични заплахи поради евентуалния икономически и социален ефект, пораженията върху околната среда и върху публичното здраве, до които биха довели. За обикновените хора и медиите тези заплахи обикновено се свързват със зоните за обществен достъп и по-конкретно с терминалите, в които органите за сигурност трябва да бъдат готови да реагират на всяка възникнала ситуация. Съществува обаче може би по-вероятна заплаха, която може да възникне от прилежащите райони към летищата. Докато специалистите по сигурността в терминалите се фокусират върху разкриването и залавянето на терористи, опитващи да се качат на борда на въздухоплавателно средство, осигуряването на физическата сигурност на летищните комплекси изисква предприемането на мерки за предотвратяване на незаконно проникване и саботаж в летищната инфраструктура. Сигурността на съоръженията, инфраструктурата и критичните обекти на летищата, а също и на прилежащите райони представлява интегрална част от цялостния модел за летищна сигурност. Разширяването на периметъра за сигурност осигурява цялостна връзка и последователност на операциите, което води до значително повишаване на защитата на летищата.
Днес летищата се смятат за едни от най-сигурните места по света. За да се постигне това обаче, всички компании и държави по света налагат драконовски мерки за сигурност, изградени на базата на десетки години опит и трагични инциденти.
Разгледани са основните понятия и термини, отнасящи се до летищната сигурност, основните й компоненти, системата за нейното осигуряване, а така също и въпросите, свързани с повишаване на сигурността и защитата на външния периметър на летище от терористична заплаха.